Vedu zero waste a eko život?

publikováno: 3. 3. 2019, v rublice: Anne's talking

Tenhle článek byl velmi žádaný, a já se vlastně ani nedivím.

 

Zero waste tématika je teď in a každý o životním prostředí mluví. Mnohdy jste se mě ptali, jak to vedu já, jestli se nějak snažím pro přírodu něco dělat a jaký na to mám názor.

 

Tak hurá do čtenísmiley!

 


 

Málokdo z vás ví, že jsem studovala střední školu se zaměřením na ochranu životního prostředí. Jak už vám asi dojde, u oboru jsem nezůstala. Mnohé mi ale dal a díky jeho studování vnímám přírodu trochu jinak než ostatní v mém okolí. Podle mě ale my nic moc nezmůžeme. Je hezké mluvit o plastech, o třídění atd., ale co z toho, když nemáme takovou vládní moc to všechno změnit? Tím samozřejmě vůbec nechci říct, že činnosti jako třídění, nákupy do vlastních tašek a podobně nemají smysl, to vůbec.

 

Jen asi nejsou tolik efektivní, abychom něco opravdu změnili. Podle mě je chyba v nastavených systémech, a to se týká i firem, které své produkty prostě nemohou kvůli zákonům balit jinak než do plastů...bohužel. Chtělo by to prostě začít řešit problém trochu jinde, snížit tvorbu obalů na jedno použití a učit lidi o přírodě. My lidi jsme totiž pro přírodu největší nepřítel ať se nám to líbí nebo ne. S tím se pak pojí snaha o zero waste a eko-friendly život, který ale není tak jednoduchý.

Co tedy dělám pro přírodu já?

 

 • nakupuju do svých tašek a když si ji zapomenou (haloo, komu se to někdy nestalo?), beru si papírovou nebo takovou tu na furt, nevím jak se jim říká laugh
 • nosím si svůj vlastní termohrnek (i na něj ale občas zapomenu) a ještě ušetřím cca 10 Kč
 • jídlo s sebou si dávám do mističek, které jdou používám pořád dokola
 • používám eko-friendly čistící prostředky (na podlahu, nádobí, prací gely atd.)
 • kupuju už recyklovaný toaletní papír, utěrky, kapesníky a houbičky na nádobí (DM má celkově hodně takových produktů)
 • pytle na směsný odpad mám z lépe rozložitelných materiálů (také z DM)
 • třídím odpad (plast, papír, nápojové kartony, sklo, zničené spotřebiče, baterky, žárovky, hliníkové kávové kapsle, tonery do tiskárny...)
 • věci, co jsou z více materiálů rozeberu na jednotlivé části a vytřídím je
 • točím oblečení (sice miluju nákupy, ale snažím se už nenošené oblečení třídit, hodně si toho berou kámošky, pak to dávám do kontejnerů, prodávám, upravuju atd. Je pravda, že si kupuju více méně kvalitní věci, co mi vydrží roky, tudíž snižuju počet nákupů)
 • staré oblečení (např. trička, trenky) používám na hadry, které slouží k umytí oken apod.
 • snažím se nakupovat lokální produkci (ať už maso, sýry či ovoce nebo zeleninu)
 • vybírám si ovoce a zeleninu bez plastu
 • některé skleněné obaly pak dále využívám jako dózy na potraviny
 • nenechávám téct vodu ve sprše a z kohoutku zbytečně
 • kupuju vajíčka z volného chovu
 • místo vatových odličovacích tampónků mám látkové, které se dají prát
 • snažím se kupovat přírodní kosmetiku bez chemie (v tom jsem ale pořád ještě celkem nováček)
 • nenechávám zbytečně rozsvícená světla
 • svítíme LED žárovkami, které mají nižší spotřebu a svítí stejně dobře
 • mám více eko-friendly auto s označením Euro 6 (ale to je taky dost sporné a debatovat o tom můžeme dlouholaugh, jezdím i vlakem nebo jinou MHD a ta dělá taky bordel)
 • nakupuju přes Rohlik.cz, který mi ušetří cestu autem, tudíž neprodukuju CO2, a navíc většina jejich aut jezdí na plyn, který produkuje méně zplodin (prázdné plnové bomby se dají znovu použít nebo předělat na něco jiného, tudíž nevzniká zbytečný odpad)

 

 

A takhle bych mohla pokračovat dál. Sami vidíte, že všechno souvisí se vším a je jen na nás, jak přírodě budeme pomáhat nebo jí alespoň tolik neničit. Určitě se najde spousta rýpalů, kteří mi budou některé body vyvracet ale jak říkám, já dělám, co můžu a určitě toho dělám mnohem víc, než někteří jedinci. Podle mě bychom se měli zamyslet nad tím, co mi sami můžeme změnit a jít tomu naproti. Dokud tady ale budou korporáty, co nastavují pravidla nám všem, jsme prostě úplně maličkatí a nic moc nezmůžeme.

 

 

Hlavně se z těch všech zero waste tipů nepos...Já sama jsem třeba zkoušela eko-friendly tampóny a prostě mi to nevyhovuje. Stejně tak mě děsí představa menstruačního kalíšku. Líbí se mi i myšlenka bambusových kartáčků na zuby, ale z toho zvuku normálního kartáčku mám husí kůži, tudíž používám pouze elektrický. Ráda koukám na lidi, co nakupují v bezobalových obchodech, ale mě to prostě zatím nějak nejde. Vidíte? Každý nemůžeme být perfektní angel.

 

 

A jak to vedete vysmiley?

-Anička

 


 Mojí tvorbu můžete podpořit tím, že se stanete pravidelným čtenářem skrze tlačítko "přihlásit" v pravém horním rohu. Také můžete sledovat můj Instagram. Děkujiheart.


 

Souhlasím s tvrzením, že hlavní impulz pro ochranu životního prostředí musí přijít z politické scény a nadnárodních korporací. My jsme pro změnu legislativy malí páni. Osobně mě přístup mnoha aktivistů nepřestává překvapovat - články těch, co se chlubí, jak žijí v souladu s přírodou a pak jedou na dovolenou sbírat plasty do Asie, bez ohledu na neskutečné množství CO2 vyprodukovaného za jeden jediný let. Nebo v našich podmínkách lidé, co jezdí přes celé město autem nakupovat do zero waste obchodů. To mi přijde, že se pak ten "eko" přístup úplně míjí účinkem.

Zrovna ten menstruační kalíšek je naprostá pecka, ohromně mi zkvalitnil život během holčičích dnů. Ráno zavedu a do večera o něm nevím. Nejvíc si jej pochvaluji na cestách, kdy odpadá nutnost vozit s sebou zásoby tamponů a vložek. I bez ohledu na jeho "eko" přínosy je to naprosto boží věc. :D 

3. 3. 2019 12:54
děláš toho dost :) já to mám stejně. Myslím, že pro další generaci, narozdíl od nás, bude toto všechno už samozejmostí a to je moc dobře :) 
4. 3. 2019 16:48

Je super, že se snažíš něco dělat. :) Popravdě myslím, že lidé mohou ovlivnit, co obchody nabízejí, protože na tu změnu si lidé zvyknou. Když v obchodě nenajdou nějakou věc, koupí, co tam je. A pokud jde třeba na jednorázové nádobí, zrovna tady by se mhlo něco změnit. Ale jde o to, jestli lidi dokáží něco začít dělat a oslovovat. Jinak moc pěkný článek, je příjemné si přečíst zase jiný pohled.

5. 3. 2019 17:11

Super článek. Já myslím, že je i dobře, že se o tomto tématu začíná více psát a mluvit. Třeba se konečně začně něco dít :) Já se snažím třídit co to jde, nakupuju do vlastních tašek, ovoce a zeleninu do svých pytlíčků nebo to beru jenom na volno, chodím hlavně pěšky, snažím se nenakupovat věci, co nepotřebuju (to se týče i Ali :D) a pokud to jde, vybírám české výrobky nebo kterým končí trvanlivost, aby se nemuseli vyhazovat :)

6. 3. 2019 9:38

děláš toho fakt dost :) to ja si myslela ze se snazim, ale po docteni tveho clanku se spis stydim. :) ale je to skvela inspirace :) to ze se daji v DM sehnat pytle na odpad z lepe rozlozitelnych materiálu, to jsem ani netusila.... hned jak tam budu, mrknu po tom :) 

7. 3. 2019 9:06

Ano, MHD sice dělá bordel, ale jelikož tím jezdí víc lidí, než v jednom autě, tak je to pořád lepší řešení, než si vozit všude zadek v autě. Tím neříkám. že jsi špatná, snažíš se mít co nejméně emisí a taky šetříš kde co. :-) Kalíšek mám a je to super! Určitě doporučuji! :-)Moc krásný článek, který mě trošku poučil!

7. 3. 2019 19:38

Nič netreba preháňať, nie nadarmo ako sa vraví - zlatá stredná cesta. :-) Ja sa tiež snažím žiť trocha ekologickejšie, avšak sú oblasti, kde v tom zatiaľ mám medzery - napr. práve tie naše ženské záležitosti, pretože z kalíšku mám tiež dosť veľké obavy. Mojom aktuálnou prioritou je spotrebovať všetky produkty, ktoré mám a nekupovať zbytočne ďalšie. Áno priznávam, častokrát podľahnem reklame alebo peknému obalu a potom zistím, že mám doma X šampónov a Y telových mliek, ktoré čakajú kým na nich príde rad.

10. 3. 2019 8:38

Já ani tolik bodů nesplňuji, jsem člověk, co se sice snaží, ale na druhou stranu příliš neřeší... nicméně v pár bodech jsem se našla... například točím oblečení, doma si nosíme vlastní dózy a sice do obchodů nosím igelitky, ale ty igelitky máme hezkou řádku let :-D nekupuje igelitky a když jo, tak opět vydrží hezkou řádku let a když náhodou ne, jdou do žlutého kontejneru s plastem. :) Doma třídíme na papír a plast, ne vše, ale snažíme se. Hadry co nelze prodat, nebo někomu dát nám slouží také na prach a a ačkoliv používám tunu nepřírodní kosmetiky, mám ráda i přírodní a snažím se to střídat. :)


http://somethingbykatep.blogspot.com/2019/03/soutez-vyhraj-listky-na-interbeauty.html

10. 3. 2019 12:33

Já beru jako svůj největší eko krok to, že nejím maso, protože to, co se kolem jeho "tvorby"všechno děje je nejen neetické ale i neskutečná ekologická rána. :-D A pak samozřejmě ty klasiky jako je třídění atd. Snažím se a docela už k tomu dochází i další část rodiny, takže super. :-) Hlava v knihách

10. 3. 2019 17:24

Nejprve bych chtěla napsat, že vzhledem k tomu, že po dlouhé době jsem se dostala k tomu, co je mezi mými oblíbenými blogery nového, tak bych ráda naspala, že tohle je teda opravdu paráda. Jak články, tak vzhled a všechno. Fíha, nádhera. A teď k článku. Většinou, když jdu nakupovat, tak mám svoji tašku, ale jinak pokud není, tak jako ty kupuji ty papírové. Vajíček z volného chovu se držím též. Třídění odpadu mám jako samozřejmost. Ale ať něco na sebe taky prásknu, jelikož jak jsi napsala nikdo není dokonalý, tak třeba takové mé kouření a nedopalky... ale už se je snažím alespoň vyhazovat a celkově to hodně omezovat. Nu a ať nekončíme negativně, tak ovoce a zeleninu bez plastu se snažím vybírat také a musím říct, že teď jsem u nás v okolí přišla na skvělý farmářský obchod a jsem tam ohromně spokojená! :)

12. 3. 2019 20:55
Hezký článek :) Taky se snažím šetřit přírodu :) Doma třídíme odpad, používám látkové a papírové tašky, nosím si vlastní pytlíčky na pečivo a zeleninu a recyklujeme i staré oblečení na hadry :D Jsem ráda, že podobně přemýšlí čím dál tím více mladých lidí :)
13. 3. 2019 13:47
To je skvělý článek! My jsme si doma teď pořídili i speciální koš na plasty a zvlášť dáváme i bioodpad. Vodu šetřím už dlouho, jelikž máme studnu a obavy o dostatek vody v suchých měsících jsou na místě :) Myslím že je na každém aby si našle cestu, důležité je že se snažíme a šetříme alespoň trochu naší planetu :)
24. 3. 2019 17:45