Jak si najít bydlení?

publikováno: 22. 2. 2019, v rublice: Anička radí

Hledání bydlení bývá dost velkým oříškem. Najednou se před vámi otevírá spoustu možností a vy často nevíte, co si vybrat, a hlavně JAK si vůbec něco vybrat. Přes realitku nebo na vlastní pěst?

 

Ať už plánujete bydlení vy sami, s přítelem nebo spolubydlení s kamarády, měli byste být na pozoru. Pokusím se vám poradit a upozornit vás na případné nástrahy, která vás čekají.

 

Ještě však podotknu, že se tu budeme bavit o nájmu, nikoli o koupi (to je ještě trochu jinej level)smiley.

 


 


Pomoc realitní kanceláře


S tímto způsobem já osobně zkušenost nemám. Odradilo nás s přítelem spoustu faktorů, které bych vám tu ráda vypsala. Každopádně realitní makléř vám může i dost pomoct, zvlášť když nemáte čas na to si něco hledat sami. Pro začátek bych vás ale chtěla upozornit, abyste si vybrali opravdu ověřenou realitní kancelář, která je na trhu už pár let a má dobré reference.

 

Výhody realitních kanceláří

 

 • jak již bylo řečeno, makléř vám může najít bydlení rychleji, než řeknete švec a vy se můžete v klidu věnovat vaší práci nebo škole. Právě proto mnoho lidí realitku volí.
 • makléř by navíc měl znát svoje teritorium, tudíž bude mít databázi bytů, které ani jinde nenajdete a bude vědět, co všechno je v místě bydliště (občanské vybavení nebo i něco navíc)
 • pokud nejste zrovna zdatnými znalci zákona, pomohou vám makléři i se smlouvami


Nevýhody realitních kanceláří

 

 • většinu lidí odradí provize, kterou makléři platí za to, že jim zprostředkoval službu anebo kauce
 • s tím se vážou i další poplatky. Každá realitka to má jinak. Některá si účtuje pomalu za každý vytisknutý papír a některá má výhodné balíčky
 • jako u všeho, i u makléřů hrozí, že narazíte na ty, kteří špatně komunikují a se kterými je problémová dohoda. To pak najednou dostanete klíče od bytu místo 2. února třeba až 4. dubna.
 • někteří makléři jsou s prominutím šmejdi a zakryjou nebo neřeknou vady nebo nedostatky, které byt má. Já chápu, že potřebují provize atd., ale tak snad jsme lidi a nebudeme lidem mazat med kolem huby ne?! 


Hledání bydlení na vlastní pěst


Tak jsme si náš byt našli i my, a to konkrétně přes www.bezrealitky.cz, hledali jsme ale i na www.sreality.cz nebo na www.reality.idnes.cz . Vyhovovalo nám hlavně to, že nás nikdo netlačil, dělali jsme si přehled o tom, co a za kolik se nabízí, filtrovali naše požadavky, a nakonec z toho vylezl náš byteček snů.


Výhody hledání bydlení bez realitky

 

 • nikdo vás nehoní, vybíráte si podle vašeho gusta a pomocí filtrů
 • komunikujete přímo s majitelem bydlení, se kterým pak většinou řešíte všechno ostatní (placení, problémy, opravy atd.)
 • neplatíte žádné extra poplatky navíc, maximálně kauci předem (viz nevýhody
 • tím, že komunikujete přímo s majitelem, se vám bude i lépe řešit smlouva a další papírování
 • nevím, jak to chodí jinde, ale nám majitel dost pomáhá. Můžeme si od něj půjčovat nářadí, které nemáme, pár věcí nám i opravil a je to vlastně takový náš známý, se kterým si i rádi pokecáme 

 

Nevýhody hledání bydlení bez realitky

 

 • podle Občanského zákoníku po vás může pronajímatel chtít kauci až do výše šestinásobku nájemného
 • jak u realitek, tak i tady můžete narazit na špatnou dohodu a komunikaci. Ovšem tady si prostě můžete říct: „Ne děkuji“, protože přece nechcete bydlet v bytě, který patří nějakému morousovi?
 • majitel si vás nemusí vybrat, ani kdybyste mu hned zaplatili. Přece jenom se jedná o jeho byt a on sám si chce určit, koho v něm nechá bydlet. My jsme s tímhle také trochu zápasili. Majitel si vybral na prohlídce jednoho pána před námi, ale pak se dozvěděl, že složil kauci jinde, takže to pak z těch všech ostatních přiklepl nám (u nás byl problém jen v tom, že jsme se mu zdáli mladí na to, abychom měli na zaplacení nájmu laugh, což bylo v mých myslím 19 pochopitelné)
 • též vám nemusí říct vady a nedostatky, které byt má. Proto se prostě ptejte a prověřujte 

 

 

Během psaní článku mě napadlo hned několik dalších témat, takže jestli chcete, mohu z tohoto udělat takovou sérii. Příště byste se mohli těšit třeba na „Nepleťte si nájem a podnájem“ nebo třeba na to „Jak by měla vypadat nájemní smlouva?“ 
 

 

Co vy na toangel?

-Anička
 


 

Mojí tvorbu můžete podpořit tím, že se stanete pravidelným čtenářem skrze tlačítko "přihlásit" v pravém horním rohu. Také můžete sledovat můj Instagram. Děkujiheart.

Aničko super článek :)  jasny, kazda cesta ma sva pro a proti, je jen na nas co zvolime, nikdo nam vlastne moc v tomhle neporadi podle me, clovek musi do toho jit na plno pokud chce opravdu bydlet, a hlavne slusne a ne za nehoraznou cenu... no dneska je to docela boj, hlavne v praze mi proijde ze o dobre byty je doslova bitka... je to neskutecne co udelalo zvysovani hypotek, jak si ted majitele i zvysuji najmy, a pro nas mlade a zacinajici je to doost solidne nevyhodne si vubec byt koupit, ale jak pises, to je jiny level, a jako me je mdlo jen na to myslim az to budem resit. zatim jsem ráda za nas pronajem, i kdyz ale nekdy si uvedomim kolik penez jako leti z okna, a je mi z toho taky celkem smutno. ... ale pak si reknu bydlim, mam kde spat, jsem v teple.... a hlavne, mam na to, mam na najem kazdy mesic. a rikam si, holka ty jsi lucker. ty si toho važ... a taky ze jo... :) jen si zatim neumim samu sebe predstavit kde budu asi za 10 let? nebo i za 5 ? no necham se prekvapit. ale snad to bude i tak super... :)  a hlavne to hledani bytu mi prijde dost o nahode, nebo o znamostech, je to boj. a jine to asi nebude. 

23. 2. 2019 19:47

Zajímavé téma. Určitě bych vyzdvihla hledání bydlení přes Facebook, všechny ty skupiny jako "Bydlení v XY". Dnes mi to zejména v Praze a dalších větších městech přijde jako nejefektivnější způsob, jak se dostat za co nejkratší čas a minimum úsilí rovnou ke zdroji. A na prohlídku vždy rovnou donést kauci! O levné byty je velký zájem, takže kdo dříve přijde, ten dříve mele. Osobně mám zkušenost s pozicí pronajímatele, nájemníka i podnájemníka. Do psaní článků o smlouvách bych se ale bez právnického vzdělání rozhodně nepouštěla, stejně jako do problematiky vykazování příjmů.

23. 2. 2019 19:51

Také jsem tohle pár měsíců zpět řešila, super jsi to shrnula. Taky nám paní nechtěla věřit, že jí budeme platit, trochu to nechápu.. přeci, když už si hledám byt, tak vím, že na něj budu mít peníze.. :D :) Ale zase chápu jejich obavy. Také jsem na toto téma psala článek ... 

24. 2. 2019 16:12
Ono má všechno své pro a proti. Takže v tomhle jsem stále nerozhodná. :-) Každopádně obě témata, která tě napadly, přivítám moc ráda. :-) 
26. 2. 2019 14:10
Začínám se bát, až si budeme něco s přítelem schánět. Člověk si opravdu musí dát dost pozor, aby nenaletěl. Je každopádně super, že vám to takhle hezky vyšlo, to je pecka :) 6ti násobek nájemného?? Já myslela, že je to tak max 3x :D Někdy si říkám, kde na to člověk má brát, když se chce hned po škole osamostatnit. Určitě se ráda poučím i v dalších článcích :)
26. 2. 2019 20:49
Skvělé, že s tímto máš zkušenosti a můžeš psát takové články a ostatním tak něco předat :) Mě hledání vlastního bydlení teprve čeká a popravdě už se i těším, až vypadnu do svého :D :)
28. 2. 2019 13:55
Skvělý článek :) Taky zrovna přemýšlím nad tím, že bych se osamostatnila a našla si nějaký pěkný byteček. Bohužel je prakticky nemožné v dnešní době najít nájem kde bych mohla mít zvíře :) Takže jsem zatím spíše zklamaná :)
1. 3. 2019 13:44