Úspěšný vstup do nového roku

publikováno: 30. 12. 2018, v rublice: Anička radí

Nový rok se blíží a s ním přichází i doba nových předsevzetí.

 

Co místo nových cílů udělat nejprve tlustou čáru za rokem stávajícím? Podle mě je důležité, provést takovou čistku, aby byl vstup do nového roku lehčí a takový více svěží.

 

Jak to udělatangel

 


 

Přepsání diáře/kalendáře

Je to první věc kterou dělám, když se blíží konec roku. Nový diář dostávám k Mikuláší, takže mám během prosince dost času na to, abych si přepsala vše potřebné. A jaký v tom mám systém? 

 

  • Nejprve si zakroužkuju všechny svátky členů rodiny, kamarádů atd.
  • Dále si dopíšu všechny narozeniny.
  • Potom si do diáře zapíšu všechna důležitá data, která se týkají školy a práce. 
  • No a nakonec si různýma barvičkama a samolepkama označuju termíny koncertů, už naplánovaných výletů, kadeřnici, zubaře atd. atd.

 

Díky tomuhle přepsání mám pak pocit, že jsem na nový rok lépe připravená a že mám všechno pod kontrolou. Navíc si při prohlížení starého diáře krásně zavzpomínám na všechny ty zážitky smiley. Přepsání diáře se týká i těch, co vedou jenom kalendář nebo těch, co mají všechna data raději v mobilním kalendáři!

 

Vytřídění oblečení včetně doplňků

Tohle jste tu asi čekali. Já vím, že je to všude probírané téma, ale je pravda, že když mám pořádek ve skříni, jako bych měla pořádek i v životě. Myslím, že systém třídění asi nemusím nijak extra vysvětlovat. Uděláte si 4 hromádky - nechat, možná, prodat/darovat a vyhodit. Do nich všechno, ale opravdu VŠECHNO oblečení vytřídíte a to i včetně doplňků, jako je bižuterie, pásky, šály a ostatní věci.

 

Hlavně k sobě buďte upřímní. Pokud máte ve skříni kousek, který jste celý rok neměli na sobě, jistě si ho nevezmete ani ten další rok. Raději ho prodejte nebo darujte. Stejně tak si nenechávejte tunu vytahaného oblečení a pyžam na doma. Vím, že se v tom spí a žije nejlíp, ale všeho s mírou jo laugh. Některé tyhle věci si třeba odvezte do skříně na chalupu - příště s sebou nebudete muset tahat obří kufr. Oblečení, které ještě není na vyhození můžete prodat na různých bazarech nebo třeba na Vinted

 

Do oblečení, které se vyhodí řadím hlavně ty děravé kousky, liché ponožky nebo onošené spodní prádlo. TIP: Staré, vyprané trenky apod. se dají použít jako hadry na umývání oken a prachu wink ! Pokud máte něco v kategorii možná, nevadí. Vyřešíte to snadno. Stačí když si zodpovíte otázky typu: Budu to mít k čemu nosit? Nekouše mě ten materiál? Sedí mi to? Opravdu potřebuju 10 svetrů? 

 

Oblečení, které si necháte do skříně opět vraťte. Pečlivě vše poskládejte, vyžehlete, ponožky dejte do páru, bižuterii dejte na příslušné místo atd.

 

Vytřídění kosmetiky

Třídění kosmetiky není jenom pro holky. Vždyť ani chlapi nechtějí používat prošlé produkty, které by pak způsobily neplechu. Proto je potřeba zkontrolovat data spotřeby na všech krémech, ale i na dekorativní kosmetice. Řasenka, která je otevřená rok už taky nebude nejlepší.

 

To co vám zbyde si ještě znovu protřiďte stejným způsobem jako oblečení. Možná máte ve svém kosmetickém košíčku něco, co jste vůbec nepoužili nebo něco, co vám nesedí a někdo jiný by z toho třeba měl radost.

 

Online úklid

 

 

Tohle se asi nikomu moc dělat nechce, ale kdy jindy, když ne teď? Smažte zbytečnosti ze stažených souborů a Google Drive. Roztřiďte si vše co zbylo do složek, ať v příštím roce všechno pohodlně najdete. Promažte si své přátele a sledující na sociálních sítích. Bloggeři si mohou udělat pořádek ve všech článcích a promazat vše nepotřebné. A nakonec si všechno zálohujte. Ještě si třeba můžete změnit tapety na PC i mobilu, ať cítíte tu změnu laugh.

 

Úklid všeho ostatního

 

Výsledek obrázku pro cleaning tumblr

 

Když jsme u toho uklízení, jistě nebude na škodu uklidit si i celkově váš pokoj, byt nebo dům. Každou místnost a roh místnosti. Zbavte se veškerého prachu na policích, za skříněmi atd. Umyjte ledničku od všech nečistot. Vytřiďte veškerý odpad, který se u vás za ten rok nastřádal. Zkontrolujte datum spotřeby na trvanlivých potravinách ve spíži a třeba si i různé krabičky s potravinami popište.

 

Sepsání seznamu

Když uklidíte vše, co je potřeba, možná přijdete na něco, co je potřeba dokoupit. Napište si proto seznam, který rozdělíte podle různých obchodů/kategorií. Já si seznam většinou dělím na potraviny, kosmetiku, oblečení a ostatní. Možná potřebujete nové neprošlé kosmetické produkty nebo spodní prádlo. Dávejte si ale pozor, aby se z dokupování věcí nestaly obří nákupy, kvůli kterým budete mít opět přeplněnou skříň!

 

A teď teprve ta předsevzetí

No a pokud vám ještě zbylo dost sil laugh, můžete začít plánovat vaše předsevzetí. Mně se osvědčily menší cíle jako navštívit alespoň 1 cizí zemi, než cíl typu "procestovat svět".

 

 

 

 

Tak co? Půjdete do tohoangel

 

-Anička

Já se přiznám, že příchod nového roku nějak neřeším, takže takovéhle "milníky" si nedávám...:-D A diář si neumím vést. Vždycky maximálně dva týdny, ale chtěla bych to zvládnou! :-D
30. 12. 2018 17:43

Tak já tedy vyloženě takové věci nedělám, ale diář si zapisuji, každý rok mám nový a i takový zážitkový, který si obměňuji. A tak ten vstup je takový příjemný, trochu zajímavější. Jinak si ráda procházím právě zážitky z celého roku. A s předsevzetím souhlasím, člověk má u cílů, které dokáže splnit, pak mnohem větší radost, než to neustále přesouvat! :)

30. 12. 2018 20:52
Tohle všechno bych taky tak nějak měla udělat, hlavně ten pořádek ve skříni, kdybys jen viděla, jak to v ní vypadá :D Jinak Ti přeju vše nejlepší do Nového Roku a ať se Ti daří jak v životě, tak i na blogu <3
31. 12. 2018 13:58
Uff, Nový rok a s tím i stres. :D Ale sepsat si diář, udělat uklid atd... Je toho rozhodne hodně tak se musím do toho pustit také 
31. 12. 2018 14:18

Návod pro hezké vkročení do nového roku je sice super, ale potřebovala bych další půlrok na jeho realizaci. :D

Já jen v prosinci sepisuji diář, ostatním činnostem se věnuji v průběhu dalších měsíců, v zimě mám ráda pohodu a na gruntování mě neužije. Větší úklid dělám na jaře nebo při stěhování, přičemž kosmetiku a šatník třídím častěji, když mám při běžném úklidu čas a chuť. U oblečení si dělám hromádku "nevím", tu pak v tašce lupnu do skříně a při dalším přebírání, třeba za půl roku, se k ní vrátím. Pokud jsem si na dané věci v průběhu těch pár měsíců vzpomněla, že by se mi vlastně hodily, tak jim ještě dám šanci. Párkrát už jsem si totiž vytřídila něco, u čeho jen delší dobu nebyla příležitost, kam to vzít, a pak mě to zpětně mrzelo.

Krásný nový rok, Aničko!

1. 1. 2019 16:44
Já si předsevzetí raději nedávám, protože je pak stejně nedodržím. :D Snažím se dělat průběžně to, co si přeji nezávisle na tom, jestli zrovna začal nový rok. Jinak třídění kosmetiky a oblečení dělám pravidelně začátkem léta a diáře jsou super. Já jsem ale ten typ s mobilním kalendářem. :) :D
1. 1. 2019 20:52
Abych pravdu řekla, nic z toho nedělám. Tedy až na ten diář, ale v tom rozhodně nemám takový systém, jako ty. Používám maximálně tak propisku a všechno píšu úplně stejně, eh. Ale vyhovuje mi to :D Jinak ten nový rok beru jen jako další den. Každý den je příležitost začít něco dělat, tak proč bych to měla dělat zrovna od toho 1. ledna? Každopádně krásný nový rok ti přeju! :)
2. 1. 2019 12:20

Krásný vstup do nového roku. :) 
Já si předsevzetí nedávám, spíše jen tak přepluju do dalšího roku a plánuji si, kam bych se chtěla podívat nebo kam jet na dovolenou, ale pak se to během roku stejně mění, takže nemám vymezený přesně kam, spíše je to takové jako navštívit nějaký hrad. :D 

2. 1. 2019 15:44

Super článek hodně se mi líbí tvůj diář. :) Většinu jsem stihla před začátkem tohoto roku, ale na ten online úklid se chystám, ale nějak se mu vyhýbám - samozřejmě.. Každopádně ano, je to třeba, asi to nebude tak rychlé jako ostatní, ale půjdu do toho. Předsevzetí si tak úplně nedávám, ale přála jsem si navštívit Londýn a k Vánocům jsem dostala letenky, tak tomuto snu už nic nestojí v cestě :) 

2. 1. 2019 17:10
Upřímně, nový rok pro mně neznamená žádný zásadní zlom, tedy kromě toho, že si koupím nový diář a naučím se psát datum s devítkou na konci :) Většinou proto úklid a třízení všeho možného dělám na konci akademického roku nebo semestru (spíš ta první možnost), protože to je pro mně nutná příprava na další fázi :) Ale hezké typy :)
2. 1. 2019 18:51

Skvělý článek, Ani! :) V uplynulých letech bylo hodně často mým předsevzetím mít konečně krásně zorganizovaný diář.. Jenže nejpozději v březnu si už většinou všechno píšu rychle do mobilu :/ Přeorganizování šatníku a elektroniky dělám pravidelně párkrát do roka, vždycky když mám čas a vidím, že je to potřeba :) 
Já si předsevzetí nedávám, ale pro ty, co jo, je určitě super ten tip s těma menšíma cílema, ten pocit z toho, že si to opravdu splnila je pak určitě lepší než, když máš velký cíl, který vlastně ani nemůžeš splnit :) 

2. 1. 2019 20:06

Diář už mám přepsaný cca do konce května hlavně kvůli důležitým termínům ohledně maturity. Jen mi ještě zbývá dopsat ty narozeniny a nějak hezky barevně si ho rozlišit. S tou skříní máš pravdu a celkově si musím najít čas na úklidu pokoje. Strašně ráda sbírám zbytečnosti. 🙄 A díky za připomenutí, že si musím na chalupu zavést nějaké oblečení, které už tak moc nenosím. Neustálé balení se pokaždé, když tam jedeme mě nebaví. :D Jinak předsevzetí si překvapivě nedávám, mám jen přání jako např. udělat maturitu a dostat se na VŠ (ackoliv to za ně nejspíš mohu pokládat). A na tvou otázku u mého článku ti odpovím spise v soukromí na IG jestli nevadí? :)

2. 1. 2019 21:06

o tohle se snazim prubezne behem roku, nejen v lednu, ale kdyz to na me prijde, vetsinou v lete, nebo kdyz jsem u rodicu a mam vic casu na sebe, tak si projdu skrine, prolezu si pc a promazu zbytecnosti. a vubec protridim co je treba, a hned mam lepsi pocit :) predsevzeti si uz moc nedavam. jen presne podobne jako pises ty. momentalne si spis davam za ukol vic se starat o pritele pred jeho statnicema. zase najet na zdravejsi stravu po vanocich a doresit sve problemy s koleny.. 

4. 1. 2019 13:13
Já si předsevzetí nedávám, ani to nijak moc nerozděluji - že bych třeba udělala velký úklid, třídila věci atd. to já dělám průběžně, takže tohle se mě netýká a ani nedělám za starým rokem tlustou čáru, beru jen jako takový malý mezník :) 
5. 1. 2019 13:18
Máš se vším naprostou pravdu. Já se hlavně věnuji diáři..oblečení ani tolik ne, protože si nic nového často nekupuji, popřípadě to třídím průběžně. :-) Úklidu se také věnuji často, protože u toho téměř relaxuji (když se tedy u toho nerozčiluji :D ) Já jsem si pro tento rok nedávala žádná předsevzetí, prostě uvidím, co mi život nadělí. :-) 
5. 1. 2019 16:03