Stáž v ČTK

publikováno: 11. 8. 2018, v rublice: Anne's talking

V červenci jsem absolvovala týdenní stáž v pražské ČTK (Česká tisková kancelář), abych si trochu rozšířila obzory v oblasti médií a žurnalistiky.

 

Jak se mi vedlo a co mi to dalo?

 


 

O stáži jsem se dozvěděla díky taťkovi. Více informací jsem si pak vyhledala na internetu přímo na stránkách ČTK a poslala email s tím, že bych měla o neplacenou stáž zájem. Odepsali mi brzo s tím, ať jim pošlu CV a že se uvidí, zda mě vyberou. Po nějakém tom čekání (cca 3 týdny) mi přišla odpověď, že mě berou. Měla jsem radost, protože i když by mě to nebavilo, bude to dobré do životopisu, nebudeme si tady nic nalhávat že josmiley

No a krátce před začátkem stáže mi přišel email s podrobným programem (ukázka níže). Měli jsme možnost poslechnout si skvělé hosty, kteří mluvili hlavně o tom, jak to ve zpravodajství a celkově v ČTK opravdu chodí, za což jsem moc ráda. Díky nim jsem si na 100 % ujasnila, že ve zpravodajství dělat nechci. Nikdy jsem nebyla taková ta továrna na novinky, která píše a vydává jednu zprávu za druhou a podle určitých pravidel laugh.

 

 

Co se týče časové náročnosti, bylo to celkem v pohodě. Jelikož přes prázdniny úplně nepracuji, měla jsem pak každý den po stáži volno. Někteří šli pak ještě do práce, asi záleží na vás, jak byste si tohle nastavili wink. Já byla po každém dni celkem utahaná, protože vedra panovala už od rána, kdy jsem na stáž šla a pak jsem ještě několik hodin měla něco poslouchatlaugh. Odvykla jsem si udržovat pozornost. 

Každopádně to třeba probíhalo tak, že jsme si ráno vyslechli poradu redakce, pak jsme měli rozhovory s různými hosty a z toho jsme třeba měli napsat zprávu, což bylo celkem náročné a moc mi to nešlo, ale to nevadíangel. Co se mi ale moc líbilo, bylo to, když nás vyslali do terénu na nějakou akci. Já šla prosím pěkně na novinářskou projekci filmu Úžasňákovi 2! laugh No neberte to! Dopolední kino zadarmo. Z toho jsem pak měla také napsat zprávu. S těmi všemi kartičkami a oslovením Anna Venkrbcová, ČTK Press jsem si cítila fakt důležitě laughlaugh.

 

I kolektiv lidí se sešel super, ono asi když se sejdou lidi se stejnými zájmy, je to o něčem jiném. Chodili jsme společně na obědy a poslední den jsme zašli i na drink. Díky stáži jsem získala spoustu kontaktů na lidi, kteří třeba studují v zahraničí.  Nikdy nevíte, kdy se vám takoví lidí budou hodit.

 

 

Poslední den pak bylo takové vyhodnocení a předávání diplomů na střeše ČTK, což bylo něco pro mě, protože já a výhledy = nesmrtelná kombinaceheart

 

 

Jinak abych to ještě nějak shrnula. Za stáž jsem ráda, určitě to byla skvělá zkušenost. Každopádně pracovat bych takto nechtěla. Jsem zvyklá si práci řídit tak trochu sama, což u zpravodajství úplně nejde. Mnohdy se stane, že tam přijdete ve 4 ráno a jste tam klidně další dva dny. Zvlášť pokud děláte v zahraniční redakci. Určitě jsem ráda za to, že jsem mohla poznat tak super lidi a také prostory ČTK, které uvnitř vypadají rozhodně lépe než zvenkulaugh. Určitě bych vám tuto nebo i jinou stáž doporučila. Jsou to skvělé zkušenosti, které jinde nezískáte, a to ani na praktické škole.

 

 

 

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně stáže, ptejte se v komentářích. Ráda vám na ně pak odpovím. 

-Anička

Musí to být fakt skvělá zkušenost a je dobré, že sis to zkusila a pak i zjistila, že to dělat nechceš :), ale aspoň sis to zkusila a poznala i nové lidi! :) A  závidím, že jsi viděla Úžasňákovi 2!! :DDD taky to musíme s přítelem vidět :D.
11. 8. 2018 16:18

Tak to musela byť úžasná príležitosť a skúsenosť! Takúto stáž by som pokojne brala aj ja :D Na Rodinke úžasných 2 som bola aj ja a celkom som sa nasmiala, film sa im skutočne vydaril :)

11. 8. 2018 18:13
To je paráda, že ČTK něco podobného pořádá. Informace podané zábavnou formou, možnost osahat si případné pracovní prostředí a ještě skvělý zářez do životopisu. Podobné letní školy mě vždycky zajímaly, ale v mém dost specifickém oboru jsem bohužel na žádnou nenarazila, což mě zpětně trochu mrzí. Alespoň jsem ale chodila na přednášky zahraničních návštěv během semestru. 
12. 8. 2018 8:57
Podle mě jsou stáže a praxe většinou o tom, aby si člověk uvědomil co nechce dělat :D :D Mě praxe čekají až ve třeťáku a pochybuju, že bych našla u nás ve městě brigádu v mém oboru :D Já bych asi taky nedokázala udržet pozornost, teď jsem si na to zase úplně odvykla :D A máš pravdu, v životopise se hodí vše :)
12. 8. 2018 18:51

Vypadá to opravdu zajímavě, ale asi jsem si to představovala trochu jinak. Z toho, co tu píšeš, mi přijde, že tam moc praktické části a činnosti nebylo, že ? Spíš jen porady, poslouchali jste odborníky, sem tam něco napsali, ale že byste si sami něco vyzkoušeli? Přijde mi, že týden je málo. A nechápu, jak někteří, pokud jste třeba končili v 16.30, šli pak ještě do práce? to je mazec teda. Chudáci. Jako myslím si, že do životopisu super, něco ti to dalo, ale celkem mi přijde, že to bylo krátké a měli tam toho nacpat víc, a víc praktična, ale je super, žes měla tu příležitost, a víš, co určitě ted delat nechces, a ujasnilo ti to, kudy nepujdes :)))) takze palec hore. 

13. 8. 2018 8:13
Škoda, že jsem o tom nevěděla, od června koukám po různých stážích a praxích v médiích, ale ČTK mě bohužel nenapadla. :D Mě to zpravodajství i celkem láká, ale asi záleží, v jakém odvětví by člověk dělal. Být tam od 4 od rána bych asi taky nechtěla. Jako zkušenost je to ale určitě fajn. :)
13. 8. 2018 10:37
Zní to fakt skvěle! Alespoň ses utvrdila v tom, co dělat nechceš a zkušenosti se vždycky hodí :) Hlavně i jak říkáš, poznat nějaké nové lidi a mít na ně kontakty, to se vždycky hodí a je to fajn.
13. 8. 2018 12:40

Nám škola tyto stážě také nabízela,  ale nikdy jsem neměla touho vzít, protože většina těchto stáží se odehrávala v Praze a to je pro mě trochu z ruky. :) Jinak to vypadá, že jsi ráda, že jsi měla tu zkušenost. Myslím si, že je to fajn. :) 

13. 8. 2018 16:35
Tak sama víš ode mě, že o stáži vím spoustu :D a tu tvojí ti fakt závidím :D co bych dala za to, kdybych na tý mojí mohla být třeba jenom 3 týdny a ne tři měsíce :D :D přesně jak píšeš, vedra panují od rána a když fakt musí být člověk jako továrna na zprávy, tak chodím domů taky úplně vyčerpaná a jsem ráda, že můžu vypnout mozek, natož abych šla ještě do práce :D tudíž jsem vlastně 3 měsíce i nadále bez peněz, místo toho abych prázdniny využila k přivýdělku :D no nevadí. ČTK je pro mě něco jako noční můra a zároveň největší pomocník. Noční můra v tom, že je to vážně to čisté zpravodajství, které fakt nikdy dělat nebudu a na druhou stranu je pro mě na praxi fakt největší pomocník, protože pomáhá s vymýšlením tématů, ale i s psaním textů a shánění respondentů :D takže díkybože za ní a její databanku :D :D 
13. 8. 2018 18:20
Tak to je vážně super, zkušenost k nezaplacení! :-) A i když novinařinu dělat nechceš, tak do životopisu se to hodí i tak, je to cenná průprava. :-)
13. 8. 2018 19:14

Věřím, že to byla úžasná zkušenost a vždy je dobré, když si má člověk čím ozdobit svůj životopis. Zaměstnanec se na to hned dívá jinak. Já bych ale asi také nedokázala psát jednu novinu za druhou, asi by mě to nebavilo, ale tedy jít si na projekci Úžasňákovi 2, jo to bych brala. :D 

15. 8. 2018 20:25
Tak to musel být pěkný zážitek a hlavně zkušenost. To by mě taky bavilo, tak třeba příští rok. Určitě je to dobré do budoucna :) Já jsem ani nevěděla, že takové stáže ČTK dělá, takže třeba i tohle je pro mě novinka :)
16. 8. 2018 10:01
To zní suprově, viděla jsem na instagramu to s těmi Úžasňákovi, to muselo být fajn:D Já pracovala naopak v deníku teď přes léto a bavilo by mě to, jen obdivuju tu schopnost lidí, kteří v tomhle oboru pracují, umět psát o čemkoliv, jak to píšeš ty, továrna na novinky. Neustále něco vymýšlet, co se hodí. Já tohle boužel neumím.
16. 8. 2018 21:02