Praha očima Matouše Vinše

publikováno: 19. 4. 2018, v rublice: Anne's talking

Ahoj! Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vnímá Prahu digitální nomád(člověk, co cestuje po světě a zároveň pracuje. Práce na dálku mu umožňuje vydělávat online na internetu)?

Já jednoho takového vyzpovídala. Co tedy o Praze říká Matouš Vinš? smiley


 

Pilně poslouchám Matouše, fotila Anna Fuková.

 

Sedím s mojí spolužačkou Aničkou v Café Letka a netrpělivě vyhlížíme Matouše. Rozhovor mám vést já, Anička bude věrný posluchač, pozorovatel a také fotograf. Jsem nervózní, hodně. Je to můj první rozhovor a absolutně nemám tucha, jak se takový rozhovor dělá. Jasně, ve škole mi to říkali, ale realita je přece jen trochu jiná. Snažila jsem se proto rozhovor vést spíše jako přátelské posezení u kafe. Jak se mi rozhovor povedl už posuďte samiangel. Nejprve vám však v krátkosti Matouše představím.

Matouš(24) je cestovatel, autor knihy Travel Bible a také digitální nomád. Utekl z vysoké školy jenom kvůli tomu, aby dělal to, co ho baví a naplňuje. Zimu roku 2014/15 strávil poprvé v teple. V roce 2015 pak odletěl do Asie s neznámým datem návratu. Poté stihl žít v Thajsku, Vietnamu, na Srílance, v Austrálii, Portugalsku, Holandsku, Japonsku nebo Německu. Nejraději se ale stejně vrací do Čech, Melbourne nebo Chiang Mai na severu Thajska. O své cesty a rady z nich se dělí na přednáškách. Má i svůj online kurz digitálního nomádství. Mimo to také natáčí a fotí. Má i svůj cestovatelský podcast a je pořadatelem Slow Travel Festivalu, který bude už tuto sobotu(21.4.2018), lístky stále k dostání!. V dubnu 2018 mu navíc vyjde další kniha Travel Jobs - 135 způsobů, jak si vydělávat na cestách(KLIK PRO NÁKUP).

 

Zní to jaké sen že? Tohle všechno můžete mít taky. Možná vás právě rozhovor s ním inspiruje a popíchne k tomu, abyste si ten svůj sen splnili.

 


 

Čeho si na Praze vážíš nejvíce pokaždé, když se odněkud vracíš?

V první řadě je Praha neuvěřitelné krásná, což si ne každý uvědomuje. Jakmile se na ní podíváš pohledem pomalého cestovatele, uvědomíš si, jak je vlastně krásná. Podle mě je to druhé nejhezčí město světa hned po japonském Kjótu. Zrovna včera jsem byl v Mandloňovém sadě na Petříně a došel jsem k závěru, že možná je s tím Kjótem tak na stejno.

 

A schází ti něco na tvých cestách? 

Nevím, mám tu svoje kořeny. Cítím se jako Evropan a tím že mám v Čechách nejvíc přátel, vracím se sem. Mám tady okruh lidí a znám to tu. 

 

Někteří lidé říkají, jak se těší na svoji sprchu nebo postel. Nic z toho ti nechybí?

Já vlastně nic z toho ani nemám. Já jsem poslední 4 roky takovým bezdomovcem. Pokaždé, když přiletím do Prahy, sháním bydlení, které bude vybavené a volné na alespoň 2 až 3 měsíce. 

 

Zmínil si, že si lidé neuvědomují, jak je Praha krásná. Jaký máš tedy názor na to, když si lidé stěžují, že jinde by bylo líp? Přitom to nejspíš říkají lidé, kteří možná ani nikde nebyli?

To je věc stereotypu. Já si občas také uvědomuju, že se do toho uspěchaného stylu vracím. Řeším pořád jenom to, že něco není hotový, něco potřebuju udělat a že chodím neustále pozdě. A ještě chodím těmi stejnými místy. Pak se dostanu do toho, že nevnímám, co je kolem mě. Ale tím že tady bývám docela málo a vracím se tak 2x do roka, si tu Prahu umím užít. A když sem někde už moc dlouho, vnímám to. Řeknu si: „Hele zpomal a jdi třeba jinudy.“ To stačí, ale lidi to nedělají. Chodí do práce, z práce, do fitka a neuvědomují si co je kolem nich. Lidé ani nekoukají nahoru. Když zvedneš hlavu a koukneš na ty budovy, poznáš, jak je to všude vlastně krásný.

 

Když mluvíš o těch hezkých místech, kdyby si měl být na den průvodcem, kam by si vzal turisty, aby objevili něco, co v tištěných průvodcích nemají?

Klidně Petřín nebo Letná. Nejhezčí část Prahy je ale podle mě Malá Strana. Tam ti turisti jsou, ale většina je koncentrována na cestě mezi Karlovým mostem a Hradem. Když ale odbočíš do uliček vedle, ideálně brzo ráno nebo pozdě večer, jsi prostě v pohádce. Do dneška, když tudy chodím, nevěřím že jsem v současném světě. Pak bych je vzal na dobré kafe, do Prokopského údolí nebo do Šárky.

 

Když si byl ve městech podobných Praze, načerpal si v nich inspiraci, v čem by se Praha měla zlepšit?

Ano. Těch věcí je spousta. V první řadě by tady měli zdražit služby, například jídlo. Tady jsme zasekaní v tom, že lidé pořád vyžadují levné věci. To samé s restauracemi. Když si to pak spočteš, tak víš, že to jídlo ani kafe nemůže být kvalitní. Pak je to rozhodně doprava, což může být výrazně horší, nejsme na tom vůbec špatně. Za poslední roky tu ale chybí nějaká strategie a investice. Tady se za posledních 8 až 10 let otevřely 3 stanice metra. Nemáme ani pořádné spojení na letiště. Letiště samotné je problém, protože má dávno vyčerpané kapacity a brání to rozvoji turismu.  Našlo by se toho více, ale tohle je pro mě to nejhlavnější.

 

Ale pořád se máme v mnoha ohledech docela dobře ne?

To zas jo. Lidé si to neuvědomují, ale oficiálně je Praha šestým nejbohatším regionem Evropy. Máme tu vysoký disposable income, což je prostě volná cash, která ti zbyde po tom, co zaplatíš to, co musíš. Je to vidět. Přijdeš do jedné z nejdražších kaváren v Praze a je tu vždycky plno. Lidé mají peníze, můžou si je užívat, jezdí pryč na víkendy a pracují průměrně 8 hodin. Pak přijedeš do New Yorku, kde ti lidi řeknou, že pokud máš 2 práce, je to málo. Doma Newyorčané stráví tak půl hodiny času, když nepočítají spánek a o víkendech stejně pracují.

 

V čem je podle tebe Praha lepší? Co ti v ostatních městech chybělo?

Příroda. Propojení města s přírodou. 

 

Plánuješ se usadit nebo chceš zůstat digitálním nomádem?

Až mě přestane bavit, co dělám, tak ano. Klidně se usadím.

 

Na svých stránkách píšeš, že se rád vracíš do Melbourne. Dokázal by ses usadit právně v něm?

Naprosto. Melbourne je jediné místo mimo Evropu, kde bych si dokázal představit žít. Jediné místo, které je lepší než Praha.

 

Napsal si knihu, založil si rádio, pořádáš festival. Máš ještě nějaký sen? Na webu zmiňuješ spolupráci s National Geographic. Co tedy konkrétně?

Mě vždycky fascinovaly dokumenty o přírodě a kulturách. Je to něco, k čemu se rozhodně chci dostat. Také už nějakou dobu plánuju studium na filmové škole v Melbourne. Akorát tam nechci být jako chudý student. Chci postupně vybudovat nějaký byznys. Chci se ponořit do studia filmu a neřešit, abych měl na jídlo, bydlení a celkově život. Také uvažuju nad časopisem. Už nějakou dobu to nemůžu dostat z hlavy.

 

Letos opět pořádáš Slow Travel Festival. Bude na tom letošním něco extra?

Všechno(smích).

 

Jak by si ale přesvědčil lidi, kteří ještě úplně neví, zda tam jít, aby přeci jen přišli?

Důležité je, že nic takového v Čechách není. Všechny cestovatelské festivaly jsou primárně zaměřené na vyprávění z cest, na hezké projekce, filmy a fotky. Což je skvělý, baví mě to poslouchat, poznáš nové lidi, ale většinou si z toho neodneseš moc praktických věcí. Obzvlášť, pokud máš něco nacestováno. Slow Travel Festival je pro lidi, kteří už někam vyrazili a chtějí se posunout dál. Cestovat fakt dlouho. Pro lidi, co řeší finance, co s bydlením, dětmi, a to všechno dlouhodobě. Ono, když cestuješ, uvědomíš si, že cestování nemá úplně pozitivní dopad na planetu. Najednou začneš přemýšlet, jak ty negativní věci omezit a tím že cestuješ dlouho a pomalu v kuse je vlastně omezíš. Chci, aby to každému návštěvníkovi přineslo praktické rady, které si vlastně zaplatí. Bude to knowhow, které se vyplatí. V ceně vstupenky je plný servis, a to se týká hlavně jídla a kafe. Ostatní věci můžeš platit kartou, to také není na festivalech běžné. Přeju si, aby si lidé užívali festival naplno, aby ideálně zůstali i na afterparty. Kámoš si tam třeba našel holku(smích).

 

Vytlemená fotka s Matoušem a jeho Travel Biblí, fotila Anna Fuková.

 

Jak se vám můj první rozhovor líbil?

Znali jste Matouše Vinše nebo jeho knihu?

 

-Anička

 

 

Slyším o něm poprvé :) Závidím mu možnost takhle cestovat!! :) Jinak musím také říct, že je Praha krásná a mám to tu ráda :) 
Moc pěkný rozhovor! :) Nepřemýšlela jsi o tom to natáčet takové rozhovory? :) 
20. 4. 2018 9:48
Travel Bible znám, ale kdo přesně za ní stojí už bych si nevzpomněla. Teď je to takové barevnější. :) Zajímavé téma, díky za rozhovor.
20. 4. 2018 17:12
Neznala jsem ani Matouše, ani jeho knížku, ale jak tak koukám, je to velmi zajímavý člověk, který si jde za svými sny. Je super, že jsi s ním udělala rozhovor! Co se týče kapacity našeho letiště, bude co nevidět rozšiřováno o další terminál, takže v tom problém není, spíš ta doprava. Ta je opravdu katastrofální. Jinak naprosto souhlasím s tím, že Praha je krásná. Nemůžu se na ní vynadívat :)
22. 4. 2018 13:01
Autora neznám, ale Travel Bibli ano, jak jsem Ti už říkala :) Narazila jsem na ní díky couchsurfingu :) Na to, že to byl tvůj první rozhovor, tak já myslím, že dobré! A fotky máte opravdu parádní :)
24. 4. 2018 19:03
Matouše vůbec neznám, stejně tak ani o Travel Bibli jsem neslyšela, ale bylo zajímavé se o něm něco dozvědět. Určitě v rozhovorech pokračuj, jde ti to. :-) 
26. 4. 2018 10:45
Na to, že je to první rozhovor klobouk dolů, moc se povedl. :) Jinak Matouše neznám, slyšela jsem o něm poprvé, ale je fajn se dozvědět zase něco nového. Rozhodně pokračuj! :)
3. 5. 2018 12:15

mladého muža nepoznám, ale jeho život mi je veľmi sympatický a tebe ďakujem za tento rozhovor, super nápad na článok ;)


Sabi z blogu <a href="http://beautiful-savage.blogspot.sk/2018/05/novinky-z-notinosk.html">Beautiful savage</a>

3. 5. 2018 19:01